Prihlásenie
0 Kč
Nákupní košík
Nakupte za treshold a doprava je zdarma!

Nakupte ještě za remaining a získáte dopravu zdarma k vaší objednávce!

Gratulujeme! Získali jste dopravu zdarma!

před 4 měsíci • 4 min. čtení

B5 - strážce vitality a krásy

„Je to jen další vitamín... nebo?“ pomyslí si asi každý z nás, ale čím více se o kyselině pantothenové dozvídáme, tím více nás fascinuje. Vitamín B5 má prioritní úlohu při přeměně jídla na energii, podporuje soustředění, duševní pohodu a dokonce i regeneraci pokožky. Bez něj by tělo nedokázalo správně produkovat hormony, ani bojovat se stresem. Je to zároveň látka, která se ukrývá v každé buňce našeho těla, provází nás od narození a podílí se na dostatku energie, na zdraví pokožky i na bystrosti mysli. Ačkoli ji možná přehlížíme, její význam je nepopiratelný a její název není náhodný. Pochází z řeckého slova „panto“, což znamená „všude“. A skutečně, je všudypřítomná, nenahraditelná a tak trochu záhadná. Pokud začneme zkoumat, v čem se tento esenciální vitamín nachází, tak jsou to vejce, ořechy, celozrnné produkty, měkkýši, avokádo, losos, játra, ledviny, hovězí maso, kvasnice, zelenina... A pokud jsme si právě uvědomili, že naše strava je chudá na tyto potraviny, měli bychom se rozhodnout pro doplnění B5-ky. Následně už po několika dnech bychom si všimli změnu. Probudili bychom se s větší energií, mysl bychom měli jasnější a dokonce bychom viděli zlepšení pleti. Kolegové by nepřehlédli, že pracujeme rychleji, jsme kreativnější a méně vystresovaní. Kyselina pantothenová nám pomůže dostat se zpět do formy. A pro nás to už nebude jen nějaká látka ze seznamu vitamínů. 

V padesátých letech minulého století vědci uskutečnili výzkum s několika dobrovolníky, podávali jim stravu zbavenou vitamínu B5. Brzy se objevily signály chaosu. Už první 2 týdny na ně dolehly únava i ospalost, protože pociťovali potřebu spánku během dne. Třetí týden přinesl trávicí potíže, zácpu a nechuť k jídlu. Poslední 4. týden ukázal, jak důležitý tento vitamín skutečně je, vznikla podrážděnost, nespokojenost, nesoustředěnost, svalová slabost (zeslabení) a melancholie, která ovládla jejich mysl. Přesně tak to vypadá, když tělo potřebuje pomoc. Vitamín B5 je skrytý alchymista našeho těla, který „de novo“ přeměňuje tuky na energii, tvoří životně důležité hormony a udržuje stabilitu našich buněk, kde obnovou buněk podporuje správné fungování orgánů. Jeho síla sahá dále, než bychom si mysleli: Přeměňuje tuky a sacharidy na palivo pro tělo a mysl (tvůrce energie). Jeho antioxidační schopnosti chrání buňky před poškozením a zpomalují stárnutí (štít proti času).  Pomáhá regenerovat kůži, bojuje proti akné a posiluje vlasy, brání jejich vypadávání (klíč k krásné pokožce vlasům i nehtům). Podílí se na prevenci neurodegenerativních onemocnění, jako Alzheimerova a Parkinsonova choroba, demence (záštita nervové soustavy). Moderní doba nám však kyselinu pantothenovou doslova krade. Zpracování potravin, vaření, rafinace, konzervování či zmrazování dokážou zničit až 80 % tohoto vitamínu. Možná právě proto dnes čím dál více lidí trpí nevysvětlitelnou únavou, podrážděností a nedostatkem vitality. Možná je načase, abychom se zamysleli. Kyselina pantothenová je strážcem, který nás od nepaměti provází, ale upřednostňováním moderních potravin a hektickým životním stylem jsme na ni téměř zapomněli, ale je tu stále v každé buňce a kapce krve i v mnohých potravinách. Podle vědců má silnou antioxidační aktivitu a brání působení volných radikálů, které poškozují buňky. Díky těmto vlastnostem vitamín B5 pomáhá snižovat oxidační stres, který je spojen s různými chronickými onemocněními a předčasným stárnutím pokožky. Vitamín B5 je také velmi důležitý pro tvorbu červených krvinek, což je důležité pro udržení správného přenosu kyslíku v těle. Některé studie ukazují slibné použití B5 na léčbu rakoviny prsu, imunoterapie, může ovlivnit artritidu, dermatitidu a jiné zánětlivé stavy. Experimentální studie nedostatku vitamínu B5 spojovala nedostatek s příznaky jako únava, bolest hlavy, malátnost, změny osobnosti, necitlivost, svalové křeče, parestézie, abdominální křeče, nevolnost, zhoršená svalová koordinace, zaznamenané deprese a respirační infekce.

Pokud tomuto vitamínu dopřejeme prostor ve svém jídelníčku, odmění se nám silou, vitalitou a zdravím. A to je tajemství, které se vyplatí odhalit. Jak je to u vás? Možná právě teď cítíte únavu, stres či neschopnost soustředit se. Možná právě vaše tělo potřebuje vitamín B5 -Kyselinu pantothenovou od Dr. Lucullus.

Zajímavé články

Přečtěte si nejnovější zprávy o kvalitních doplňcích stravy, vitamínech, imunitě a zdraví.

Ashwagandha - Weitanie ospalá/opojná

„Ashwa“ (kůň) „gandha“ (vůně kořene), již název poukazuje na schopnost rostliny poskytnout sílu a vitalitu (síla zvířete ukryta v kořeni). Známá pod názvy „indický ženšen“ (podobný tvar kořene), též „zimní třešeň“ (plody připomínající třešně). Z malého keře se žlutými květy se v tradiční medicíně využívá hlavně kořen. Vzhledem ke svým uklidňujícím účinkům je příznačné pojmenování Weitanie opojná, ospalá či snová. Latinské jméno somnifera rovněž odhaluje její vlastnost přivolávající spánek.

Fascinující Reishi (Ganoderma lucidum)

Není v různých zemích náhodou označována jako „houba nesmrtelnosti“ a „houba věčného života“. V Japonsku „Reishi“ znamená „duchovní síla“. V Číně je známá jako „Lingzhi“, což znamená „božská houba“. Patří mezi jednu z nejcennějších hub tradiční medicíny, používá se k léčbě chronických onemocnění a je uznávána již více než 4000 let pro silné účinky (podobné ženšenu) dokumentované ve starověkých knihách. Nazývá se také „houbou štěstí“ pro její schopnost zmírnit obtíže jako artritidu, nespavost, tlak na hrudi, přetrvávající slabost, vysoký krevní tlak, závratě, otravy houbami a srdeční choroby ...

Omega 3, vzácné poselství moře

Přejete si ráno vstávat s lehkostí, vypadat svěžeji, necítit bolest kloubů, mít více energie, umět se soustředit a cítit se ve svém těle lépe? Návod bychom našli u rybářů, kteří každé ráno vstávali dříve než slunce, vypluli na moře a s úsměvem vítali nový den. Byli to muži, kteří nikdy nepoznali lékaře, měli bystrou mysl a i ve vysokém věku jejich ruce stále pevně držely rybářské sítě a dožívali se funkční dlouhověkosti, často pracovali až do svých 90 let. Poklad rybářů byl právě rybí olej, který funguje podobně jako mazivo pro naše tělo: pomáhá srdci pumpovat krev, udržuje mozek svěží a klouby pružné, bez něj by klouby byly jako stará vrzající loď. Právě poselství, že moře nám dává, co potřebujeme, předávali dalším generacím, protože některé dary zdraví jsou příliš vzácné, než aby si je člověk nechal jen pro sebe. 

Jsou dny, kdy i ženy potřebují najít rovnováhu ...

V přírodním doplňku je ukryta méně známá rostlina diskórea huňatá (Discorea villosa, Wild yam) z čeledi Dioscoreaceae. Pojďme se s ní seznámit ☺  Existuje více než 600 druhů rostlin yam, nejvýraznější druh je divoký yam (Dioscorea villosa). Tato trvalá nenáročná liana (vinná réva) rovníkových oblastí, má listy ve tvaru srdce. V listech a kořeni je přítomen diosgenin (primární složka), právě kořen se používá v medicíně i v našich doplňcích, jako koncentrovaný extrakt (nejvyšší výtěžnost), jeho struktura je podobná cholesterolu. Tato látka se používala na výrobu prvních antikoncepčních tablet.

Všechny články
Newsletter

Postarejte se o své zdraví ještě dnes

Budeme vám posílat do emailu nejlepší nabídky s nejvýhodnějšími cenami a slevami, aktuální novinky pro vaše zdraví.

Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním mých osobních údajů