
Železo - tajemství vašeho zdraví a energie
Představte si, že vaše tělo je továrna pracující na plné obrátky, aby zajistila energii, růst, opravu buněk, a železo je palivo, které udržuje její chod. Pokud se zásoby železa vyčerpají, okamžitě pocítíte únavu, slabost, bušení srdce či bledou pokožku. Další příznaky nedostatku železa jsou lámavé nehty, suché vlasy, dušnost, problémy se spaním, snížená koncentrace, studené končetiny, zvýšená náchylnost k infekcím a anémie (nedostatek červených krvinek způsobený malým množstvím železa v těle) projevující se extrémní únavou. Při anémii není tělo dostatečně zásobováno kyslíkem a rychle se vyčerpává. Signálem nedostatku železa může být i tvorba modřin, protože tento minerál hraje důležitou roli při tvorbě hemoglobinu, který podporuje správnou funkci krevních destiček.

Železo je více než jen minerál, je klíčovou složkou hemoglobinu, proteinu v červených krvinkách, který dodává kyslík všem buňkám v těle. Bez něj by naše svaly byly slabé, mozek by pracoval pomaleji a imunita by byla pod tlakem bakterií a virů. Úlohou železa v organismu je, že se podílí na růstu, neurologickém vývoji a fungování buněk, stejně jako na syntéze hormonů. Podporuje imunitní systém, regulaci tělesné teploty a energetický metabolismus. Ve stravě najdeme dva druhy železa: hemové a nehemové. První z masa a mořských plodů je pro tělo snadněji stravitelné. Nehemové pochází z rostlin jako fazole, ořechy či špenát, vyžaduje od těla větší úsilí, ale je stejně důležité, i když jeho absorpce je nižší. Vstřebávání nehemového železa zlepšuje vitamín C. Množství vstřebaného železa závisí na zásobách železa v organismu: čím méně železa organismus má, tím je jeho vstřebávání lepší.
Proč potřebujeme železo?
Energie na každý den, pomáhá předcházet únavě a podporuje celkovou vitalitu. Silné svaly a mysl, zajišťuje správný přísun kyslíku pro výkon mozku a svalů. Ochránce imunity, chrání tělo před infekcemi a podporuje hojení ran. Lepší spánek, nízká hladina železa může způsobovat neklidný spánek a problémy s usínáním. Železo často zůstává nenápadným hrdinou a jeho důležitost si uvědomujeme až, když ho máme nedostatek. Bez dostatečného příjmu železa naše tělo ztrácí schopnost efektivně využívat energii, protože je nezbytné pro transport kyslíku do svalů a mozku, což má zásadní vliv na fyzický i mentální výkon. Pokud hladiny železa klesnou, můžete se setkat s nedostatečnou koncentrací, podrážděností či únavou, případně může dojít k narušení vnitřních procesů srážení krve, což se projevuje zvýšenou tvorbou modřin a podlitin. Pro těhotné ženy je železo dvojnásobně důležité, protože jeho nedostatek zvyšuje riziko infekcí. Sportovci se zase mohou setkávat s poklesem výkonnosti a oslabením imunity, protože nízká hladina hemoglobinu výrazně omezuje transport kyslíku do svalů. Železo je klíčový hráč v naší každodenní vitalitě a zdraví. Nedostatek železa je hlavně následkem sníženého příjmu železa ve stravě, zejména u vegetariánů. Zvýšená potřeba železa u těhotných žen, dospívajících, dárců krve a osob se ztrátou krve, například při menstruaci, operacích.
Kdy zvýšit příjem železa? Těhotné ženy, ženy s intenzivní menstruací, děti, vegetariáni nebo osoby po úrazech či operacích potřebují více železa. Nepodceňujte důležitost železa, je vaším tichým společníkem, který vás podrží ve náročných dnech. Začněte ho doplňovat už dnes a dopřejte svému tělu to, co potřebuje pro plný výkon.

𝒟𝓇. 𝐿𝓊𝒸𝓊𝓁𝓁𝓊𝓈 doporučuje železo formou fumarátu železnatého (železnatá sůl kyseliny fumarové) jako „vysoce kvalitní palivo“ se 100% biologickou využitelností a obsahem nejvíce elementárního železa (více než síran a glukonát železnatý). Přináší bezpečnou formu pro zdravý životní styl lehce vstřebatelnou formou železa, která nenaruší vaše trávení. Bez trávících obtíží a bez vedlejších účinků. Kde dostatečným příjmem železa (jen 1 kapslí denně 20 mg) podpoříte celkovou energii, vytrvalost, soustředění, imunitní systém a duševní výkon.