
Cordyceps - zombie ve skutečnosti
Cordyceps sinensis - to je náš zombie predátor. V Číně ji volají "v zimě hmyz, v létě byliny". Představte si houbu, která při rozmnožování v létě vystřeluje své spóry (semena) a to se uchytí na těle hmyzu. Postupně prorůstá jeho tělem a parazituje na něm, postupně ho zevnitř doslova sežere, přičemž hmyz nadále žije, mění se i jeho vnější podoba ale nadále shání potravu, až dokud nezaleze pod zem, kde uhyne a mumifikuje se. Houba v něm dokáže přežít i delší období. Houba doslova ovládne tělo hostitele, v létě z jeho těla vyroste, vytvoří štíhlé "paličky" vysoké 5-20cm. Toto inspirovalo sérii videoher Last of Us, kde houba Cordyceps udělá z lidstva zombíky. V reálném životě se tato videohra odehrává ve skutečném životě hmyzu. Obětmi jsou larvy motýlů, velké mravenci, pavouci...

V Tibetu se celé rodiny živí tím, že během krátkého období léta hledají tyčinky Cordycepsu, které potom prodávají do čínských lékáren, kde jsou doslova vyvažovány zlatem a považují je za cennější než ženšen. Cordyceps však "roste" (spíše vzniká) i v Japonsku, Novém Zélandu, Kanadě, USA, Mexiku, Rusku, Itálii... Nachází se však ve vysoké nadmořské výšce, kolem 3500 m.n.m.
Cordyceps se užívá
proti vyčerpání, únavě, stresu a na podporu ledvin a plic. Podporuje imunitu, užívá se při dýchacích problémech, cirhóze jater, revmatismu, růžovce... Užívá se i při onkologických onemocněních a vykazuje protizánětlivé a antiinfekční vlastnosti. Dokonce jedna studie zkoumala jeho vliv na stárnutí kůže a antiaging. Ačkoli byl Cordyceps v Evropě poprvé představen již v roce 1726 na mykologické konferenci v Paříži, zdá se, že jeho doba u nás teprve přijde.
Obsahuje velké množství polysacharidů, které mají široké antikarcinogenní a antioxidační využití. Nukleotidy - Cordiceps jich má více než 10, plus příbuzné sloučeniny (adenin, adenosin, cytidin, guanin...). Ty se využívají v protinádorových a antivirových postupech. Steroly, proteiny, aminokyseliny a peptidy. Poslední se využívají na léčbu hypertenze.
Složky Cordycepsu dokážou lépe využívat kyslík v našem těle, proto ho používají i aktivní sportovci. Studie, která zkoumala účinky Cordycepsu ve věkové skupině 50-75 let, prokázala zlepšení výkonnosti u jedinců, kteří Cordyceps denně užívali. 22 různých studií, jejichž účastníky bylo 1746 lidí nemocných na ledviny, zaznamenalo pozitivní progres při užívání Cordycepsu.

Vhodné dávkování jsou dvě kapsle denně, půlhodinu před jídlem, nebo rozmíchat obsah kapsle v 2dcl vody. Neměly by ho užívat těhotné ženy, ani osoby s poruchami spánku. Existuje více než 300 různých druhů houby Cordyceps a pěstuje se i uměle, protože lidé vybrali již přes 90% volně se vyskytující houby.
Nejoblíbenější druhy jsou Cordyceps sinensis a Cordyceps militaris. Doporučujeme nepřekračovat doporučenou denní dávku 1000mg (sportovci mají maximum 2000-3000mg). Tato zajímavá houba se dá užívat i každodenně, nebyly zjištěny nevhodné vedlejší účinky ani při dlouhodobém užívání. Samozřejmě, je důležité pečlivě sledovat svůj zdravotní stav, pokud užíváte jakékoli doplňky dlouhodobě. Cordyceps lze koupit v různých formách a baleních, doporučujeme vybrat si důvěryhodný obchod specializující se pouze na výživové doplňky a vitamíny.